چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ را می‌توان یکی از پرکاربردترین و اصلی‌ترین ابزار های تبلیغاتی هر مجموعه ای دانست.چرا که توسط این ابزار تبلیغاتی شما می‌توانید محصولات خود را به شیوه ای خاص در اختیار مشتری قرار دهید.

کاتالوگ ها دارای ابعاد مختلفی میباشند. این ابعاد شامل a6 / a5 / a4 / b4 / b5 مربع و غیره میباشد. اما ما پیشنهاد میکنیم از سایز های استاندارد مانند a5 و a4 برای طراحی کاتالوگ خود استفاده نمایید.
برای محاسبه قیمت چاپ افست کاتالوگ مجموعه چاپ آساره نیاز به دانستن مشخصات کار شما دارد. شما باید در ابتدا سایز کاتالوگ، تعداد صفحات، تیراژ و جنس کاغذ مصرفی برای جلد و برگه های داخلی را اعلام نمایید.

چاپ کاتالوگ

جهت استعلام، مشاوره و ثبت سفارش با ما در تماس باشید!

مشاهده نمونه کارهای چاپ کاتالوگ آساره

کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ نوعی دفترچه است که اطلاعاتی در مورد محصولات، خدمات و موضوعات خاص را به صورت تصویری همراه با متن های مرتبط به آن موضوع نمایش می‌دهد و جزئیات آن ها به طور کامل در کاتالوگ لیست شده.
همچنین کاتالوگ ها ابزار مهمی در معرفی، تبلیغات و بازار یابی، ارتباط با مشتریان و … است.

تبلیغات و بازاریابی با کاتالوگ

چاپ کاتالوگ امکان این رو به شما می‌دهد که که محصولات و یا خدمات خود را به شیوه ای جذاب و کامل به مشتریان معرفی کنید. به این ترتیب علاوه بر اینکه برند خود را معرفی کرده اید، بلکه محصولات و خدمات خود را به صورت کامل و بهترین شکل به مشتریان معرفی کردید. چاپ کاتالوگ با طراحی‌ حرفه ای و لوگوی شرکت، به شناسایی و شناخت برند کمک می‌کند. همچنین این امر باعث ایجاد یک هویت قوی و ماندگار در ذهن مشتریان و مخاطبان می‌شود.

معرفی کردن محصولات و یا خدمات

محتوایی که در کاتالوگ ها قرار می‌گیرند خلاصه شده و در آن بیشتر بر تصاویر جذاب و با کیفیت تکیه شده. برای همین کاتالوگ ها به مشتریان اطلاعات دقیق و جامعی راجع به محصولات و خدمات ارائه می‌دهند. همین باعث می‌شود که مشتریان راجب محصولات و یا خدمات شما تصمیم بهتری بگیرند.

آگاه کردن مشتری نسبت به محصولات و خدمات خود

حتی اگر مشتریان شما در ابتدا به خدمات یا محصولاتتان آگاه نباشند، ارائه یک کاتالوگ دقیق و جذاب باعث می‌شود مشتریان شناخت بیشتری راجب محصولات و خدمات شما پیدا کنند و این شناخت باعث افزایش اعتماد مشتریان به شما و محصولاتتان می شود.

مراحل چاپ کاتالوگ

تا اینجا درباره خوبی های چاپ کاتالوگ گفتیم و حالا می‌رسیم به قسمت مراحل چاپ کاتالوگ که ببینیم چطور چاپ می شود ؟

تدوین محتوا :

در ابتدای کار باید محتوای کاتالوگ ایجاد شود. تصاویر با کیفیت، توضیحات مختصر و واضح و اطلاعات تماس باید در نظر گرفته شوند.

طراحی گرافیکی :

طراحی گرافیکی مناسب برای کاتالوگ باعث جذب مشتریان می‌شود. انتخاب رنگ‌ها، فونت‌ها، لوگو و چیدمان مناسب از عوامل مهم در این مرحله است.

انتخاب جلد و کاغذ :

انتخاب نوع کاغذ و جلد کتاب بر اساس نیاز و سبک محتوا انجام می‌شود. در چاپ کاتالوگ از از کاغذهای مختلفی می‌توان استفاده کرد که هرکدام مربوط به سبک محتوا است.

کاغذ هایی که در چاپ کاتالوگ استفاده می شود :

کاغذ پلاستیکی یا سلفونی :

کاغذ پلاستیکی یا سلفونی یک نوع کاغذ ساده اما با پوشش پلاستیکی است که به دلیل ویژگی‌های ضدآبی، مقاوم در برابر لکه و … ، در برخی چاپ‌ها و محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد . خصوصیت پلاستیکی یا سلفونی این کاغذ باعث می‌شود که برای چاپ‌هایی با محتوایی که در معرض تماس با آب قرار می‌گیرند بسیار مناسب باشد. همچنین سطح پلاستیکی کاغذ باعث می‌شود تصاویر و متن‌ها با براقیت و جذابیت بیشتری ظاهر شوند. کاغذ پلاستیکی یا سلفونی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد در انواع مختلف چاپ‌ها از آن استفاده می شود، از جمله کاتالوگ ها، کارت‌های ویزیت، پوستر‌ها، جعبه های بسته‌بندی‌، کارت‌های عضویت و برچسب‌ها.

کاغذ گلاسه :

کاغذ گلاسه یا همان کاغذ براق یک نوع کاغذ با پوشش سطحی براق است که به علت ویژگی‌های خاص خود در چاپ‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین کاربرد کاغذ گلاسه، چاپ تصاویر و عکس‌های با کیفیت بالا و رنگی است.
این نوع کاغذ معمولاً در چاپ‌های تبلیغاتی، جعبه های بسته‌بندی، پوسترها، کارت‌های ویزیت، بروشورها و کاتالوگ‌ها استفاده می‌شود. برای چاپ روی کاغذ گلاسه هم از چاپ دیجیتال و هم چاپ افست می‌توان استفاده کرد که اگر سرعت بالای چاپ برای شما مهمه و اهمیت دارد باید از چاپ دیجیتال استفاده کنید.

کاغذ آنتیک :

کاغذ آنتیک یک نوع کاغذ با ویژگی‌ها و ظاهری ضخیم و مشابه با کاغذهای سنتی و قدیمی است. این کاغذ به منظور ایجاد جلوه‌ای زیبا و کلاسیک در چاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ آنتیک به دلیل ظاهر خاص و کلاسیک خود، می‌تواند توجه مشتریان و مخاطبان را جلب کند. ظاهر کاغذ آنتیک باعث ایجاد جلوه‌ای تاریخی، زیبا و دل‌نشین در چاپ‌ها می شود. همچنین  برای چاپ‌های مرتبط با موضوعات فرهنگی، هنری یا محصولاتی با ارزش تاریخی مناسب است.

کاغذ باطله یا کاغذ دورریخته :

کاغذ باطله یا کاغذ دورریخته، کاغذی است که قبلاً در چاپ‌های دیگه استفاده شده است و در حال حاضر دیگه از این کاغذ استفاده نمی‌شود . اما در برخی موارد، این نوع کاغذ به عنوان کاغذ باطله به کار می‌رود تا در فرآیندهای مختلف چاپ مورد استفاده قرار گیرد. معمولا چون این کاغذ بازیافتی است یا قبلا استفاده شده نسبت به سایر کاغذ ها ناخالصی زیادی دارد.

کاغذ های معمولی :

مانند کاغذهای A4 معمولی که سفید هستند و ناخالصی ندارند.

فرمت و سیستم رنگ بندی کاتالوگ :

فرمت و سیستم رنگی مناسب برای چاپ کاتالوگ اهمیت زیادی دارد تا کیفیت بالا باشد و نتیجه‌ی بهتری به ما بدهد.

فرمت :

فرمت معمولاً به نوع فایلی اشاره دارد که محتوای کاتالوگ در آن تهیه می‌شود. فرمت‌های معمول برای چاپ کاتالوگ عبارتند از PDFو InDesign. انتخاب PDF به عنوان فرمت اصلی کاتالوگ توصیه می‌شود، زیرا این فرمت تضمین می‌کند که تمام فونت‌ها و تصاویر به درستی نمایش داده می‌شوند و از اختلالات ممکن در فرمت‌های دیگر جلوگیری می‌کند. همچنین، در صورتی که بخواهید تصاویر و نگاره‌هایی را در کاتالوگ استفاده کنید، توصیه می‌شود از فرمت‌های با کیفیت بالا مانند TIFF یا EPS استفاده کنید.

سیستم رنگی :

در چاپ کاتالوگ، استفاده از سیستم رنگی CMYK (سیان، مگنتا، زرد، مشکی) به عنوان سیستم رنگی اصلی توصیه می‌شود. این سیستم برای تولید رنگ‌های چاپی مناسب است، زیرا این سیستم رنگی با توجه به میزان نوری که به روی کاغذ تابیده می‌شود، ترکیب‌های مختلفی از رنگ‌ها را ایجاد می‌کند. این به ارتقاء کیفیت و دقت رنگ‌ها در چاپ کمک می‌کند.

روش های چاپ کاتالوگ

تا اینجای کار ما درباره نوع کاغذ و سیستم رنگ بندی چاپ حرف زدیم
حالا می‌رسیم به قسمت مهم روش های چاپ کاتالوگ.

چاپ آفست :

چاپ آفست از جمله بهترین و پرکاربرد‌ترین روش های چاپ است که در تولید مقدار بزرگی از محصولات چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چاپ آفست از کیفیت خوبی برخوردار است اما از اونجایی که بسیار زمان زیادی می‌خواد برای چاپ های با تیراژ پایین مناسب نیست.
چاپ آفست به عنوان یه روش استاندارد در بسیاری از نوع های چاپ از جمله کتاب ها، مجله ها، بروشور ها، پوستر ها، کارت ویزیت، جعبه های بسته‌بندی و کاتالوگ ها استفاده میشود.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یک روش مدرن عرصه چاپ است که برای تولید سریع و انعطاف‌پذیر محصولات چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، تصاویر و متن‌ها مستقیماً از فایل‌های دیجیتالی به چاپگر منتقل می‌شوند. چاپ دیجیتال به عنوان یک روش مناسب برای تعداد کمتر چاپ‌ها، چاپ سریع و تغییرات مکرر در محتوا شناخته می‌شود.

مزیت‌های چاپ دیجیتال :

این روش به دلیل عدم نیاز به ایجاد پلیت‌ها یا مراحل پیچیده‌تر، به چاپ سریعتر کمک می‌کند. امکان اعمال تغییرات سریع در محتوا و تصاویر به سرعت در این روش وجود دارد. چاپ دیجیتال به دلیل عدم نیاز به پلیت‌ها مناسب برای چاپ های کمتر است. تکنولوژی دیجیتال امکان دقت بالا در اعمال رنگ‌ها و جزئیات تصاویر را فراهم می‌کند. به علت استفاده از تکنولوژی دیجیتال، چاپ‌ها ممکن است در برخی ویژگی‌ها تفاوت داشته باشند، از جمله در کیفیت رنگ، نحوه چاپ متون کوچک و توانایی در چاپ بر روی انواع مختلف برگه‌ها و مقواها. این روش به خصوص برای چاپ‌های کمتر و نیاز به تغییرات مکرر مناسب است و برای محصولاتی مانند کاتالوگ ها، بروشورها، کارت‌های ویزیت، پوسترها و جعبه های بسته‌بندی استفاده می‌شود.